SEO Arama Motoru Optimizasyonu Hizmetimiz

Web sitesi Analizi

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru sonuç sayfalarında ya da listelerinde üst sıralarda yer almak için öncelikle sitenin detaylı bir analizden geçirilmesi gerekiyor. Böylelikle web sitesinin eksikleri ve optimizasyon için yapılması gereken işlemler belirleniyor. Bunun haricinde rakip firmaların siteleri de incelenerek fikir almak daha kolay olmaktadır ve arama motoru hizmetinin ilk aşamasını yapmış oluruz.

Site optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Etkili bir SEO için Web sitesi analizinin sonuçları optimizasyon yol haritasını belirlemiş olur ve bu doğrultuda çalışmalar devam eder. Bu sitedeki yazılı içeriğin optimizasyona uygun hale getirilmesinden, resimlerin isimlendirilmesinden ve meta taglardan başlayabilir. Sitede yapılacak ufak değişikliklerden ve eklemelerden başlayıp gerekirse komple yeniden yapılanmasına kadar gidilebilir.

Arama motorlarına kayıt

SEO Engine Optimisation

Sitenizi arama motorlarına, katalog ve portallarına kayıt yapıyoruz. Kayıt işlemi arama motorlarının şartlarına uygun el ile ya da otomatik olarak yapılmaktadır.

 

Detayli bir dokumantasyon ve pozisyon raporu.

SEO Engine Optimisation

Çeşitli arama motorlarının sonuç listelerine göre ayrılmış geniş kapsamlı bir pozisyon raporu ve yapılmış olan optimizasyon çalışmalarının dokümantasyonu.

 

Optimizasyon ayarı ve takibi

Google Sıralama

Arama motoru optimizasyonu sonrası arama motoru web sitenizi yeniden indeksler. İndexlendikten sonra gerekirse bir düzeltme ya da ek bir optimizasyon gerçekleştirilebilir. Genel olarak web sitesinin senedede bir kere gözden geçirilip önemli arama motorlarında düzeltme ya da optimizasyona tabi tutulması gerekmektedir.

Optimizasyon hizmetimizle web sitenizin arama motorlarında sürekli üst sıralarda kalmasını sağlamaktayız.

 

SEO Nedir Kısaca Anlatalım

Arama motoru optimizasyonu SEO (seo) genellikle web sitenizin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılması gelir. Tek tek incelendiğinde bu değişiklikler ek geliştirmelermiş gibi görünebilir, ancak diğer optimizasyonlar ile birlikle sitenizin kullanıcı deneyimine ve normal arama sonuçlarındaki performansına gözle görünür etkide bulunurlar.

Arama Motoru Optimizsyonunda SEO Anahtar Kelimelerin Önemi

Bir sayfanın “description” (tanım) meta etiketinden Google ve diğer arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğuna dair özet bilgi sağlar. Sayfa başlığı birkaç kelime veya deyimden oluşurken sayfa meta etiketibir veya iki cümleden veya kısa paragraftan oluşabilir.
İçerik analiz bölümü, “description” meta etiketlerinin çok kısa, çok uzun veya çok defa tekrarlandığını belirten kullanışlı araçlar sağlar (aynı bilgi <title> başlık etiketi için de sağlanır). <title> etiketi için olduğu gibi tanım (“description”) meta etiketi de HTML dokümanınızın <head> etiketi içinde yer almalıdır.

Kullanıcı araması ile eşleşen terimler özet bölümünde koyu renkle belirtilir ve kullanıcıya, aradığı terimin sayfadaki içerik ile eşleşip eşleşmediği hakkında ipucu verir. Aşağıda başka bir örnekte ise daha alttaki sayfada bulunan bir makale sayfasındaki tanım meta etiketinden (idealinde kendi tanım meta etiketi girilmiş olmalıdır) özet bilgiyi göstermektedir.

Arama Motoru Optimizsyonunda SEO URL Yapısının Önemi

Google, oldukça karmaşık olsalar bile her türlü URL yapısını taramada başarılıdır, ancak yine de URLyi mümkün olduğunca basit yapmak, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına yardımcı olur. Bazı web tasarımcıları bunu yapabilmek için dinamik olarak hazırlanmış URLyi statik olarak yeniden yazıyorlar, her ne kadar Google için bu iyi olsa da, şunu vurgulamak isteriz ki bu oldukça detaylı bir süreçtir ve eğer düzgün olarak yapılmazsa, sitenizi tararken sorunlara neden olabilir.

Sitedeki gezinti bağlantıları, ziyaretçilerin aradıkları içeriği kolay bulmalarına yardımcı olduğu için önemlidir. Aynı zamanda web tasarımcı tarafından önemli görülen içeriğin neler olduğunu arama motorlarının anlamasına yardımcı olur. Her ne kadar Google arama sonuçları sayfa düzeyinde sağlansa da, Google bir sitenin bütününde sayfanın oynadığı rolu anlamak ister. Bütün sitelerde, genellikle sitede en sık görüntülenen ve birçok ziyaretçi için gezinti başlangıç noktası olan giriş veya “root” sayfası bulunur. Sitenizde az sayıda sayfa bulunmuyorsa, ziyaretçilerin genel bir sayfadan (root sayfanızdan), daha özellikli içerik bulunan başka bir sayfaya nasıl gideceğini planlamanız gerekir. Belirli bir başlık hakkında, onunla ilgili olarak alt başlıkları listelemeyi gerektirecek sayfalarınız var mı (örneğin, giriş sayfası- > ilgili başlık listesi->belirli bir başlık)? Farklı kategori ve altkategoriler altında sınıflanması gereken yüzlerce farklı ürününüz var mı?

Arama Motoru Optimizsyonunda SEO İçeriğin Önemi

İnandırıcı ve kullanışlı içerik oluşturmak, web sitenizi burada tartışılan diğer faktörlerden daha fazla etkileyecektir. Kullanıcılar iyi bir içerik gördüğünde anlarlar ve başka kullanıcıları da bu içeriğe yönlendirirler. Bu, bloglarda yayınlama, sosyal içerikli hizmetler, e-posta, forumlar ve diğer yöntemlerle olabilir. Doğal veya kulaktan kulağa yayılması, hem kullanıcılar hem de Google için sitenizin bilinirliğinin artmasını sağlar, bu da ancak kaliteli içerik sunmakla oluşur.

Arama Motoru Optimizsyonunda SEO Resimlerin Önemi

Resimler, sitenizin olağan bir parçası olarak görünebilir, ancak resim kullanımını optimize edebilirsiniz. Bütün resimlerde değerlendirmeniz gereken özellikler bulunabilir, belirleyici dosya adı ve “alt” değeri kullanılabilir. Eğer herhangi bir nedenle resim görüntülenemezse, yerine görüntülenecek yazı “alt” değeri ile belirlenebilir.

Google SEO Analiz Dökümanından alıntıdır.