Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır

Okuma Süresi : 1 dakika
Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Tanım : Bitcoin bir kriptoparadır, bir tür elektronik para. Merkezi olmayan dijital bir para, bankasız ve tek bir kurum tarafından yönetilmeyen, kullanıcıdan kullanıcı göndermek için eşler arası bitcoin blok zincir ağını kullanan ve aracısız çalışan bir sistemdir.

2008 yılında Wall Street’i İşgal Et hareketi ile büyük bankaların yanlış kredi kullanımları, müşterileri arttırma, sistemde hile yapma ve astronomik işlem ücretleri alınmasından sonra Bitcoin’in ortaya çıkması bir tesadüf olamaz. Bitcoin yaratıcıları satıcıyı hâkim kılmak istiyorlar, aracı kurumları saf dışı bırakmak ve faizleri ortadan kaldırmak, işlemlerin şeffaf bir şekilde görülebilmesi, yolsuzlukları önlemeyi ve gereksiz masrafları kesmek istiyorlardı. Merkezi olmayan bir sistem ortaya çıkardılar, böylece kişi parasına tam hakimiyet sağlayabilecek ve her şeyi kontrol edebilecekti.

Bitcoin kısa sürede çok yol kat etti. Tüm dünyada, şirketler, REEDS Jewelers Amerikalı perakende mücevher şirketi, Varşova’da özel bir hastane Bitcoin’i para birimi olarak kabul etti. Milyar dolarlık şirketler olan Dell, Expedia, PayPal ve Microsoft de bu kervana katıldı. Web siteleri reklamlarını yapmaya başladı. Bitcoin Magazine gibi haber yayıncıları haberleri yaymaya ve forumlarda kriptopara ve borsa işlemlerini tartışmaya başladılar. Geliştirdikleri Uygulama programlama ara yüzü (API) ile endeks fiyatlarını ve kur değişimlerini vermeye başladılar.

Yüksek volatileli (oynak) olması ve işlemlerin gecikme sürelerine rağmen 3.dünya ülkeleri Bitcoin’i para gönderimi için en güvenilir kanal olarak görüyorlardı.

Bilgisayar Cryptocurrency