E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonu

Okuma Süresi : 1 dakika
E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonu

Özet olarak, e-ticaret internet üzerinden ve mobil uygulamalar aracılığı ile elektronik ortamda alışveriş işlemleridir. E-Ticaret aynı zamanda çevrimiçi toptan satış ve çevrimiçi alışveriş işlemlerinin elektronik olarak işlenmesidir. E-Ticaret son 10 yıl içerisinde büyük bir ivme kazandı ve popülaritesi arttı ve bazı yönlerden normal ticaretin yerini almaya başladı

E-Ticaret dünya çapında ürün alış verişi yapmanıza olanak sağlar, 24 saat aralıksız olarak fiziksel bir mağaza olmadan çalışabilir. Ancak fiziksel bir mağaza ile beraber kullanılması pazarlaması strateji için daha iyidir.

 

E-Ticaret ne demek?

Çoğu insan E-Ticaret’i müşteriye satış (B2C) olarak düşünse de başka türde E-Ticaret şekilleri de mevcuttur. Örneğin, açık arttırma siteleri, internet bankacılığı, çevrimiçi bilet ve rezervasyon ve şirketler arası alışveriş (B2B) işlemleri yer alır. Günümüzde E-Ticaret’in büyümesi mobil cihazlar ile hızlanmıştır ve bunlara m-ticaret adı verilmektedir.

Neden e-ticaret işlemleri son 10 senede patlama yaşadı? İnternetin hayatımıza girmesi ve günlük yaşantımızın ayrılmamız bir parçası olması, E-Ticaret’in herkes tarafından daha kabul edilebilir hale gelmesi ve şirketlerin de bundan avantaj sağlamasıdır.

2000’li yılların başından insanlar konuya daha kuşkuyla yaklaşmaktaydı ve kredi kartı bilgilerini çevrimiçi olarak satıcılara vermeye kuşku duyuyorlardı. Halbuki kredi kartı çevrimiçi işlemlerin doğasında mevcut. SSL sertifikaların yaygınlaşması, şifreleme tekniklerin geliştirilmesi ve güvenilir harici ödeme aracılarının piyasaya çıkması (Paypal, Worldpay gibi) insanların E-Ticaret’e olan güvenini arttırdı.

 

E-Ticaret